20 Ağustos 2015 Perşembe

Gönenli Sporcular (Sedat Günay, 20 Ağustos 2015)

Gönenli Sporcular


Beşiktaşlı Hüsnü SAVMAN

1908 yılında Gönen’de doğdu. Beşiktaş Kulübü'nün unutulmaz oyuncularından. Beşiktaş’ta “Baba” lakabının verildiği ilk oyuncu olarak ; “Baba Hüsnü” olarak tanındı. 19 yaşındayken, Beşiktaş'ın A takımına alındı. 1926’dan 1943 sonuna kadar 17 yıl Beşiktaş formasını giydi. Kısa sürede kulübün sembol isimlerinden biri haline geldi Uzun süre Beşiktaş'ın kaptanlığını yaptı. Beşiktaş’ın ilk milli futbolcusu oldu. Sekiz kez A Milli takımı forması altında görev yaptı. 8 Mart 1945 tarihinde, futbolu bıraktıktan kısa bir süre sonra, henüz 37 yaşında iken vefat etti.                                                                       

Süvari Binbaşı Nail GÖNENLİ

1924 yılında Gönen’de doğdu. Suvari subayı ve milli binicidir. 1950 - 60 yılları arasında binicilik dalında atı “Domino” ile birlikte Avrupa’nın tozunu attıran sporcumuzdur. 1958’de Nice-Fransa’daki yarışmada dünya şampiyonu olmuştur. Atlı Spor dalında uluslararası alanda fevkalade başarılar göstermiştir. 1969 tarihinde antrenörlük yaparken Romanya’da kalp krizinden vefat etmiştir. Kızı Hayal Gönenli’yi yetiştirmiş, Hayal Gönenli de binicilik dalında ilk bayan balkan şampiyonu olmuştur. Nail Gönenli anısına Gönen Şehir Stadyumu’na ismi verilmiştir.                                                              

Albay Hüsamettin YILMAZ

1930 Gönen doğumludur. Gazi Eğitim Fakültesi mezunu olup spor öğretmenidir.  1959 yılında İngiltere Kraliyet Spor Okulu’nda eğitim görmüştür. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli okul ve birliklerinde (Bursa Işıklar Askeri Lisesi, Kara Harp Okulu ve Manisa Ordu Spor Okulu’nda spor öğretmenliği, Ankara Beden Terbiyesi İl Müdürlüğü, Silahlı Kuvvetler Spor Okulu Eğitim Merkezi Müdürlüğü dahil) otuz yıl süreyle beden eğitimi  öğretmenliği yapmıştır. Komple sporcu olan Yılmaz, sporun her dalı ile yakından ilgilenmiş, yarışmacı ve sporun içinden bir kişi olarak tecrübelerini “Bayraklaşan Spor Hayatım“ adındaki kitabında toplamıştır.                                                                                                                              

Yılmaz YÜCETÜRK  

1939’da Gönen’de doğmuştur. Gönen’den yetişmiş bir mili futbolcumuzdur. Zamanının dişli takımı Ankara PTT Spor takımında, şimdinin süper ligine denk gelen Birinci Lig’de yıllarca futbol oynadıktan sonra aktif fubbolu bırakarak  Almanya’ya antrenörlük eğitimi alamaya gitti. Köln Spor Akademisi’ni bitirerek Türkiye’ye döndü. Fenerbahçe dahil birçok takımın teknik direktörlüğünü yaptı. “Antrenman” isminde “Sporda Müsabakaya Hazırlanma Teknikleri” üzerine bir kitabı vardır.Gönen’de bir sokağa ve Yeni Hastane yanındaki spor alanına adı verilerek anısı yaşatılmaktadır.19 Mayıs 2005 tarihinde vefat etmiştir.
                               
Mustafa ÇULCU

1960 Gönen doğumludur. İlk ,orta, lise tahsilini Gönen’de tamamlamıştır. 1978’de Hava Trafik Astsubayı oldu.1986’da üstün başarı göstererek erken terfi etti. 1990 yılında subay sınavlarını da kazandı ve teğmen oldu. 2002 yılında Deniz Hava Üs Komutanlığı’nda yüzbaşı olarak görevli iken kendi isteği ile emekli oldu.1975-1977 yılları arasında Gönenspor’da top oynadı. Amatör antrenörlük diploması da olan Çulcu, 1983 yılında Kocaeli’nde gördüğü kurstan sonra futbol hakemliği ile tanıştı. 1986’da mili hakem, 1998-2006 arasında sekiz yıl FİFA Hakemliği yaptı. Hakemliği süresince 110 amatör, 500 profesyonel, 20 derbi, 50 yurt dışı maç yöneten hemşerimiz Çulcu, İran Tahran’da da derbi maçlarını yönetti. 2004-2006 arası Türkiye Faal Futbol ve Gözlemciler Derneği Genel Başkanlığı yaptı. 2006’da FİFA kuralları gereği 45 yaşında hakemliği bıraktı. Hemen ardından Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı olarak bir ilke imza attı. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Çulcu, 2009’dan itibaren yazılı ve görsel basında futbol ve hakem yorumculuğu yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babası olan Çulcu İngilizce biliyor ve İzmit’te yaşıyor.


İsmet KORKMAZ

Gönen doğumlu olan İsmet Korkmaz Sağır-Dilsizler Mili Takımı oyuncusu olarak görev yapmaktadır.
                                                                                              Kara Hüseyin İNANÇ

Üçpınar köyünden olan güreşçimiz 1939’da Kırkpınar’da Başaltı birincisi, 1940 ve 1949 yıllarındaki Baş Pehlivanlık finallerinde güreşmiş, ancak ikinci olmuştur.                                                                                                                            

Kavaklı Hamdi ACAR PEHLİVAN

Buğdaylı köyündendir.1941 ve 1942 yılında Başaltı birincisi oldu.


Yaman İNANÇ

1960 yılından beri Kırkpınar’da dereceleri oldu.1988’de Almanya’ya gitti ve o yıla kadar güreşti. Minder güreşinde 35 kez Kuzey Almanya şampiyonu oldu.16 yıl Berlin Türk Spor Birliği Başkanlığı yaptı. Halen Gönen’de yaşıyor.                                                                                       

Sedat Günay (20 Ağustos 2015)


                                                       


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder